
Сьогодні виповнюється 88 років від дня смерті виняткової жінки, однієї з найважливіших вчених в історії, польки, яка змінила долю науки – Марії Склодовської-Кюрі. Вона стала першою жінкою, яка отримала Нобелівську премію, і першою людиною, яка отримала премію вдруге.
У 1895 році Марія Склодовська вийшла заміж за П’єра Кюрі, вченого, який був старший за неї на вісім років. Разом із чоловіком шляхом хімічних перетворень вони виділили новий, невідомий хімічний елемент , названий полонієм на честь Польщі. Вони представили це відкриття у науковій роботі у липні 1898 року. У грудні того ж року разом із Гюставом Бемонтом вони повідомили про відкриття наступного хімічного елемента – радію
. У 1903 році Марі та П’єр Кюрі спільно з Бекерелем були удостоєні Нобелівської премії з фізики за дослідження явища радіоактивності. Після смерті чоловіка тридцятивосьмирічна Марія Склодовська-Кюрі очолила кафедру фізики в Сорбонні в Парижі. Вона стала першою жінкою-професором у цьому університеті.
У 1911 році Шведська академія наук присудила Склодовській другу Нобелівську премію, цього разу з хімії, за відкриття полонію та радію.
Склодовська була незалежною жінкою. Вона була однією з перших жінок, які отримали водійські права в 1916 році. У 1932 році вона та її сестра відкрили лікарню у Варшаві (зараз це Національний інститут онкології імені Марії Склодовської-Кюрі – Національний дослідницький інститут).
У 1934 році Склодовська у супроводі дочки Єви вирушила до санаторію Санселлемоз у містечку Пассі для лікування від грипу та туберкульозного ураження легень. Лікарі санаторію знайшли справжню причину поганого самопочуття Марії. Це була апластична анемія, а також швидкопротікаюча променева хвороба, викликана іонізуючим випромінюванням.
Марія Склодовська-Кюрі померла у Пассі 4 липня 1934 року.
Джерело: Генеральне Консульство РП у Львові