
W dniu 12.11.2024 w Liceum nr 1 w Dubnie odbyła się uroczystość upamiętniająca 20. rocznicę śmierci gen. Stanisława Skalskiego. Podczas wydarzenia uczniom szkoły została przybliżona sylwetka gen. Stanisława Skalskiego, a także złożono kwiaty i zapalono znicze przy znajdującej się na budynku placówki tablicy upamiętniającej polskiego żołnierza. W uroczystości Konsulat Generalny RP w Łucku reprezentowali wicekonsul Michał Banaś oraz Pan Krzysztof Baranowski.
Stanisław Skalski urodził się w dn. 27.11.1915 r. w Kodymie. Ukończył Gimnazjum Realne im. Stanisława Konarskiego w Dubnie (dzisiejsze Liceum nr 1). W kwietniu 1935 r. uczestniczył w Kursie Pilotażu Motorowego w Łucku. Został absolwentem Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Był polskim asem myśliwskim okresu II wojny światowej o najwyższej liczbie zestrzeleń wśród polskich pilotów. Posiadał stopień generała brygady pilota Wojska Polskiego oraz podpułkownika Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii. Walczył m.in. w wojnie obronnej Polski w 1939 r., Bitwie o Anglię, kampanii w Afryce Północnej oraz Operacji Husky. Otrzymał odznaczenia m.in. Złoty i Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari, brytyjskie Distinguished Service Order i Distinguished Flying Cross, czterokrotnie Krzyż Walecznych, Order Krzyża Grunwaldu III klasy oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 1947 r. powrócił do Polski, gdzie został przez władze komunistyczne oskarżony o zdradę i skazany na karę śmierci, po czym wyrok zamieniono na dożywocie. Został zrehabilitowany w 1956 r. Po 1989 r. był działaczem politycznym. Zmarł w dn. 12.11.2004 r. w Warszawie.
Źródło: Konsulat Generalny RP w Łucku