
Ukraina i Polska wspólnie pracują nad utworzeniem Wschodnioeuropejskiego Hubu Gazowego, który zapewni regionowi dostęp do alternatywnych źródeł gazu ziemnego, eliminując zależność od dostaw rosyjskich. Poinformował o tym 18 grudnia wiceminister energetyki Ukrainy, Mykoła Kolisnyk. Przypominamy, że umowa na tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy do Europy wygasa z końcem roku.
Kluczowe informacje:
1. Nowe możliwości i zasoby
Według Kolisnyka zakończenie kontraktu na tranzyt gazu z Rosji otwiera perspektywy dla nowych tras dostaw. W szczególności skroplony gaz ziemny (LNG) odgrywa coraz większą rolę w bilansie energetycznym krajów UE.
2. Współpraca Ukrainy i Polski
Ukraińskie podziemne magazyny gazu (PMG) i polskie terminale LNG mogą stać się podstawą nowego modelu biznesowego, zastępując tranzyt gazu z Rosji. Ukraina już zwróciła się do polskich partnerów z propozycją podpisania porozumień dotyczących rozwoju międzykrajowych punktów „wejścia-wyjścia” systemu przesyłu gazu (GTS) oraz zwiększenia ich przepustowości.
3. Długoterminowe perspektywy
Ukraina proponuje wprowadzenie procedur zawierania kontraktów długoterminowych i średnioterminowych, podobnych do tych stosowanych w USA. Pozwoli to stworzyć efektywny mechanizm biznesowy umożliwiający magazynowanie niezbędnych ilości gazu, które zaspokoją potrzeby Europy Wschodniej.
4. Alternatywa dla rosyjskiego gazu
Kolisnyk podkreślił, że zwiększenie przepustowości umożliwi przekierowanie tych ilości gazu ziemnego, które wcześniej były dostarczane przez Rosję, na inne, bardziej stabilne źródła.
Rozwój hubu gazowego Ukraina i Polska postrzegają jako projekt strategiczny, który przyczyni się do niezależności energetycznej regionu oraz wzmocnienia bezpieczeństwa ekonomicznego.
Źródło: borgexpert.com