Image

29 września 2025 roku w Pałacu Belwederskim odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec z udziałem szefa MSZ Ukrainy. Rozmowy koncentrowały się na sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz zwiększeniu pomocy dla Ukrainy.

Obrona Europy i rola NATO

Ministrowie podkreślili konieczność wzmacniania zdolności obronnych Europy oraz inwestycji w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Wskazali również, że współpraca ze Stanami Zjednoczonymi w ramach NATO pozostaje kluczowa dla stabilności przestrzeni transatlantyckiej.

Potępienie rosyjskich prowokacji

Uczestnicy spotkania zdecydowanie potępili prowokacyjne działania Rosji, w tym naruszenia przestrzeni powietrznej państw UE. Zaznaczyli, że konieczne jest zintensyfikowanie działań w zakresie przeciwdziałania zarówno zagrożeniom konwencjonalnym, jak i hybrydowym ze strony Rosji i jej partnerów.

Wsparcie dla Ukrainy

Ministrowie zobowiązali się do dalszego udzielania Ukrainie wsparcia politycznego, wojskowego i finansowego. Zgodzili się również, że wszelkie scenariusze rozwiązania konfliktu muszą być opracowywane we współpracy z władzami ukraińskimi oraz z uwzględnieniem interesów bezpieczeństwa Europy.

Oświadczenie ministrów spraw zagranicznych krajów Trójkąta Weimarskiego:
https://www.gov.pl/web/diplomacy/joint-statement-of-the-foreign-ministers-of-poland-france-and-germany

Źródło: Ambasada RP w Kijowie

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas zaznaczając wybrany fragment i wciskając Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: