Image

Podczas VIII Światowego Forum Mediów Polonijnych jego uczestnicy ponownie wystąpili z Apelem dotyczącym Andrzeja Poczobuta — polskiego dziennikarza i działacza mniejszości narodowej na Białorusi, więzionego przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

Nieustanna walka o wolność dziennikarza

Przewodnicząca Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych, Teresa Sygnarek, podkreśliła, że liczba apeli i odezw w sprawie Andrzeja jest już trudna do zliczenia. Od jego aresztowania 25 marca 2021 roku środowiska polonijne nieustannie angażują się w działania na rzecz jego uwolnienia.

Andrzej Poczobut — symbol wolności słowa

W 2025 roku mijają cztery lata od momentu, kiedy dziennikarz — laureat licznych polskich i białoruskich nagród — został skazany na 8 lat więzienia. W 2021 roku otrzymał wyróżnienie „SŁOWO POLONII – ZA WOLNOŚĆ SŁOWA” za niezłomność i wierność wartościom dziennikarskim.

Warunki, które można nazwać torturami

W kolonii karnej w Nowopołocku jest on:

  • izolowany od innych więźniów,
  • pozbawiany paczek żywnościowych i leków,
  • ograniczany w korespondencji,
  • odcinany od kontaktów z rodziną, w tym dziećmi i sędziwymi rodzicami.

Takie działania mają wyraźnie charakter presji psychicznej i prowadzenia do złamania więźnia.

Niezłomna postawa mimo represji

Pomimo nieludzkiego traktowania, Poczobut pozostaje wierny prawdzie, wolności słowa i zasadom dziennikarstwa, odrzucając wszelkie kompromisy z reżimem.

Wezwanie do działań na poziomie międzynarodowym

Uczestnicy Forum apelują do:

  • Prezydenta RP,
  • Marszałka Senatu,
  • MSZ i instytucji polskiej dyplomacji,
  • organizacji unijnych i światowych,

o intensyfikację działań mających na celu uwolnienie Poczobuta i pozostałych więźniów politycznych w Białorusi.

Apel do Polonii i środowisk obywatelskich

Środowiska polonijne, dziennikarskie i obywatelskie na całym świecie są zachęcane do:
wywierania presji na rządy państw, które mogą wpływać na reżim białoruski, aby ratować niewinnie prześladowane osoby.

Apel przedstawiono podczas inauguracji VIII Światowego Forum Mediów Polonijnych w Senacie RP oraz w czasie konferencji prasowej w PAP.
Warszawa, 13 listopada 2025 roku

Źródło: glosznadniemna.pl

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas zaznaczając wybrany fragment i wciskając Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: