Dziś, 4 lipca, 90. rocznica śmierci Marii Curie-Skłodowskiej – polsko-francuskiej uczonej zajmującej się fizyką i chemią oraz podwójnej laureatki nagrody Nobla.

Maria Curie-Skłodowska urodziła się 7 listopada w 1867 roku w Warszawie.
Była absolwentką III Żeńskiego Gimnazjum Rządowego w Warszawie, które ukończyła ze złotym medalem. Początkowo udzielała korepetycji z matematyki, fizyki i języków obcych. Wstępne przygotowania do badań eksperymentalnych z chemii i fizyki rozpoczęła w laboratorium przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie.
W latach 1891-95 r studiowała na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym w Sorbonie, gdzie uzyskała licencjaty nauk fizycznych i matematycznych. Po zakończeniu studiów poślubiła francuskiego fizyka i profesora Uniwersytetu Paryskiego Pierre’a Curie i przyjęła obywatelstwo francuskie.

Przeszła do historii jako wielka polska uczona pracująca we Francji, współodkrywczyni nauki o promieniotwórczości, autorka pionierskich prac z dziedziny chemii i fizyki jądrowej, współodkrywczyni polonu i radu. Przyczyniła się do rozwoju badań nad promieniotwórczością w Polsce. Była inicjatorką budowy Instytutu Radowego w Warszawie.

Była pierwszą kobietą uhonorowaną nagrodą Nobla, a także jedyną jak do tej pory kobietą, którą Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała dwukrotnie nagrodą Nobla. Była również pierwszą w 650-letniej historii paryskiej Sorbony kobietą z tytułem profesora fizyki.

Zmarła w 1934 roku w wieku 67 lat.

Źródło: Konsulat Generalny RP w Łucku

Jeśli znalazłeś błąd w tekście, prosimy o powiadomienie nas zaznaczając wybrany fragment i wciskając Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: